Jaki powinien być hamak?

Tani – to zapewne pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa, ale powolutku, wrócimy do tego.

rozmiar ma znaczenie

Jeżeli w hamaku zamierzamy spać, musi być przede wszystkim komfortowy, a o jego wygodzie decydują głównie wymiary. Szerokość powinna się wahać w okolicach 140 ~ 150 cm, abyśmy z niego nie wypadli i mogli położyć się na skos względem osi hamaku, co jest kluczowe dla komfortu. Długość hamaka dobieramy do swojego wzrostu, zaś jeśli ma służyć kilku osobom – do najwyższej z nich.  Odpowiednią wartość obliczymy dodając  120 cm do wzrostu wybranej osoby lub według wypraktykowanego przez hamakersów zza oceanu przelicznika ×1,5 dla minimum komfortu na szlaku albo ×1,6 i więcej dla komfortu nadzwyczajnego. Przykładowo dla osoby o wzroście 190 cm hamak powinien mieć długości 310 cm, 285 cm lub 304 cm (zależnie od metody przeliczania – wg kolejności wymienionej powyżej). W krótszym hamaku również się wyśpimy, ale już gorzej, bo będziemy bardziej ściskani z boków, szczególnie w stopach i od barków wzwyż. Zdecydowane trudniej będzie też ułożyć się po ukosie.

Jak widać, hamak o sensownych rozmiarach dla dorosłej osoby powinien mieć wymiary zbliżone do 300 cm x 150 cm. Wróćmy teraz do ceny, która nie okazuje się aż tak oczywistym kryterium. Bardziej kuse i węższe hamaki będą tańsze od dużych modeli z tej samej tkaniny, z uwagi na mniejsze zużycie materiału, co nie znaczy, że będą lepsze. Mogą okazać się po prostu niewygodne dla danej osoby, podczas gdy dla kogoś niższego będą wystarczająco komfortowe. Opinie o wygodzie spania w krótkich hamakach są bardzo podzielone, a że temat budzi kontrowersje, z pewnością zajmiemy się nim w kolejnych artykułach.

tkanina tkaninie nierówna

Warto zorientować się z jakiego materiału jest wykonany sam hamak. Powinien być miły w kontakcie i nienadmiernie rozciągliwy. Mniej lub bardziej przewiewny, w zależności od pory roku, w jakiej będziemy go użytkować przez większość czasu – latem lepiej przewiewny, zimą wręcz przeciwnie. Śpiąc lub odpoczywając, potrafimy wyemitować około 50 g pary wodnej na godzinę, zatem zdolność do przepuszczania gazowej postaci wody jest mile widziana, w przeciwnym razie grozi nam pobudka w wilgotnych piernatach, a nawet w małej kałuży.

Kolejna kwestia na którą musimy zwrócić uwagę to jednolitość materiału. Jakiekolwiek sztukowanie, szczególnie w poprzek hamaka, uniemożliwi jego dłuższe użytkowanie. Z czasem szwy z całą pewnością się rozejdą.

Bardzo ważne jest maksymalne dopuszczalne obciążenie hamaka deklarowane przez producenta. Zwykle są to wartości statyczne, trzeba więc pamiętać, że wskakując do hamaka zwielokrotniamy nasz ciężar. Deklarowane obciążenie wskazuje nie tylko, jaką masę uniesie nasz zestaw hamakowy, ale sugeruje też, jak długo sam zestaw wytrzyma. Dużo zależy od tego, jak będziemy traktować nasz sprzęt.  Zaś najłatwiej uszkodzimy lub całkowicie zniszczymy naszą wiszącą koję, wchodząc do niej z ostrymi przedmiotami, takimi jak choćby klucze w kieszeni, napy, czy zatrzaski przy spodniach.

wielkość pakunku

Waga i objętość to ostatnie, ale ważne elementy, na które musimy zwrócić uwagę, jeśli zamierzamy pokonywać duże odległości z zestawem hamakowym na plecach. Trzysta lub czterysta gram więcej w plecaku nie stanowi dużego problemu, ale jak mawiają znawcy: „lepiej wziąć dodatkową roladę ustrzycką, a zestaw hamakowy odchudzić”. Znowu należy zwrócić baczną uwagę na to, co deklarują producenci, bo przecież waga samego hamaka nie jest równoważna z wagą kompletnego zestawu.

sam hamak nie wystarczy

Sam hamak nie wystarczy do spania. Potrzebujemy „zestawu hamakowego”, czyli hamaka wraz z osprzętem, który umożliwi jego prawidłowe rozwieszenie. Małym oszustwem, które stosuje niestety część nawet naszych polskich producentów, jest podawanie ceny wyłącznie za hamak bez całych zawiesi lub ich elementów, które są niezbędne, aby móc cieszyć się kołysaniem w świeżo zakupionym hamaku.

zawiesia

Potrzebujemy czegoś, czym hamak zamocujemy do drzewa i w najprostszych modelach będzie to po prostu kawałek sznurka, który na początek spełni nasze wymagania. Nie jest to jednak dobry wybór i nie powinien być promowany. Wszystkie elementy nośne hamaka przenoszą wielokrotnie większe siły niż statyczny ciężar naszego ciała. Sposób rozwieszenia hamaka może znacznie zmniejszyć siły działające na zawiesia. Na każdą z dwóch linek obciążonego hamaka ułożone pod kątem 10 stopni względem poziomu działa siła trzykrotnie większa niż ciężar w hamaku. Przy 30 stopniach jest to już tylko równoważność ciężaru w hamaku. Zawiesia generują więc potencjalnie duże obciążenia, które przenoszone są na drzewa, a linki oplecione wokół pni, uszkadzają je w sposób dla nas niezauważalny, w skrajnych przypadkach skracając życie rośliny o dekady. Dlatego w hamakowych zawiesiach stosuje się często pasy lub grubsze sznury. Pasy są najwygodniejsze ze względu na wagę i kompaktowy rozmiar po spakowaniu. Niestety trudniej ustawić optymalny naciąg hamaka używając jedynie pasów lub grubszego sznura. Wymyślono więc rozmaite sprytne sposoby łączenia hamaków z nimi, pozwalające na regulację napięcia. Arsenał obejmuje różne klamry, węzły, bądź regulowane pętle – tzw. łupia (ang.: whoopie slings), które dziecinnie łatwo skrócić lub wydłużyć, regulując naciągnięcie hamaka. Łupia łączy się z taśmami za pomocą karabinków, szekli albo węzłów z przetyczkami. Kompletny system zawiesi powinien zawierać wymienione powyżej elementy.

cięciwa

Ostatni detal wspomagający zawieszenie hamaka jest opcjonalny – to cięciwa. Cienka linka łącząca końce hamaka i utrzymująca stałą odległość między nimi, co umożliwia idealnie komfortowe rozwieszenie raz za razem.

woreczek transportowy

Potrzebne będzie też coś, w co spakujemy hamak z zawiesiami i cięciwą. Bywa przyszyty do hamaka, służąc za kieszonkę na drobiazgi po rozwieszeniu. Może być osobnym pokrowcem, który po rozwieszeniu hamaka posłuży za organizer wieszany u wierzchołka kokonu lub na cięciwie. Dobrze, jeżeli pokrowiec ma osobną kieszonkę lub przedział na pasy do drzew, które szybko brudzą się żywicą i bywają mokre. Nie powinny być więc transportowane razem z hamakiem.

dodatki

Poza opisanymi podstawowymi składowymi funkcjonalnego zestawu hamakowego jest jeszcze coś, co może się przydać, jeżeli zechcemy spędzać więcej czasu w zawieszeniu, albo spać pod gwiazdami. Kilka dodatkowych elementów istotnie poprawi komfort i pozwoli się cieszyć urokami hamakowania w cieple i bez komarów.

izolacja od spodu

Ciepło w hamaku to rzecz krytyczna – konwekcja, która w ciepłych krajach sprawia, że hamak to doskonały sposób na schłodzenie się, w naszej długości geograficznej potrafi naprawdę dobrać się człowiekowi do jego dolnych części. Tylko bardzo ciepłe noce pozwolą na sen w hamaku bez dodatkowej izolacji od spodu. Sam śpiwór nie wystarczy. Jego część między nami, a hamakiem zostanie ściśnięta i utraci większość właściwości izolacyjnych. W tej sytuacji mamy dwie możliwości. Do hamaka włożymy ocieplany materacyk, karimatę lub coś co będzie na tyle sztywne, by nie skompresowało się pod naszym ciężarem lub docieplimy się warstwą izolacji umieszczoną pod hamakiem. Taka dodatkowa zewnętrzna ocieplina nazywana jest podpinką. Skrojona i zawieszona w odpowiedni sposób, szczelnie otuli nas od spodu. Pozwoli też na rezygnację ze śpiwora i zastąpienie go lżejszym quiltem – okrojonym śpiworem o kształcie mumii, bez kaptura i bez „pleców”.

Decydując się na karimatę albo materac, pozostawiamy sobie możliwość ewentualnego spania na ziemi, gdyby naszła nas taka ochota lub konieczność. Karimaty i materacyki mają niestety tendencję do uciekania z hamaka. I tu znowu mamy kilka możliwości. Są maty, które zmieszczą się do śpiwora. Możemy się nauczyć się spać w taki sposób, aby nic nie uciekało spod pleców i ich mniej szlachetnej części. Trzecia opcja to odpowiedni, dwuwarstwowy hamak. W wewnętrzną kieszeń między dwoma warstwami tkaniny wkłada się matę, która przez noc pozostanie w miejscu.

moskitiera

Siatka przeciw owadom to zdaniem niektórych niekonieczny element wyposażenia. Wszystko zależy od naszej tolerancji na stada meszek, czy innych małych natrętów w dużych ilościach. Rozwiązania są różne. Mamy do wyboru siatki oblekające nas z wszystkich stron i takie, które chronią wyłącznie od góry. Połączone na stałe z hamakami, zupełnie odpinane, częściowo odpinane lub jako niezależne elementy. Osobna moskitiera może być wykorzystywana w kilku hamakach, jeśli mamy ich więcej. Musimy sami ocenić, czy chcemy zawsze nosić dodatkowe kilkaset gramów, czy tylko w określonych miejscach i czasie. Ważne jest też, aby moskitiera nie utrudniała nam wchodzenia i wychodzenia z naszego łoża szczęśliwości.

PODSUMOWANIE

Należałoby wrócić na zakończenie do tezy postawionej na wstępie, czyli najlepszego, bo najtańszego hamaka. Niestety najtańszy hamak nie będzie dobrym produktem. Również niekompletny zestaw nie pozwoli cieszyć się hamakiem bez dodatkowych wydatków. Kusy, tańszy hamak będzie wystarczający dla niższej osoby lub dziecka. Można też kupić taki hamak głównie do siedzenia, a spać w nim tylko w kryzysowej sytuacji. Ostatecznie przecież da się przetrzymać jedną, czy dwie noce niekomfortowo. Trzeba jednak mieć świadomość, że wygodny hamak powinien być odpowiednio duży i z miękkiego materiału. Jeśli będziemy go często składać i rozwieszać, wygodne, regulowane zawiesia bardzo ułatwią nam życie. Miłośnicy długich wędrówek powinni pomyśleć nad sprzętem ultralekkim. Jeśli chcemy użytkować nasz zestaw długo i bezawaryjnie, oraz mieć gwarancję jakości to bezwzględnie odradzamy produkty o nieugruntowanej opinii i nieokreślonej lokalizacji miejsca produkcji, bez wsparcia wytwórcy. Dobrej jakości zestaw będzie Wam służył lata. Jeśli nadal nie wiecie jaki hamak kupić, radzimy pożyczyć dobry hamak z porządnymi zawiesiami i sprawdzić na własnej skórze, czy Wam to pasuje. Przespać się w przypadkowym, kiepskim zestawie i stwierdzić, że „hamak nie jest dla mnie”, to najgorsza z opcji.

Ze względu ilość różnych typów hamaków i osprzętu oraz z uwagi na złożoność problemu, w tekście przedstawiono skrótowo tylko najważniejsze zagadnienia, które mogą mieć wpływ na wybór zestawu hamakowego.

Lech Klupś

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.