FAQ

Czy hamak jest lepszy niż namiot?

Tak i nie. Hamak ma wiele zalet, ale ma też wady. To samo można powiedzieć o namiocie. To, który z systemów będzie lepszy, zależy od wymagań użytkownika i warunków lokalnych. 
Z całą pewnością hamak zapewnia arcy-wygodny nocleg z dala od mokrego gruntu, drobnych zwierząt i nierównego terenu. Oczywistym jest też, że bez dodatkowego sprzętu hamaka nie da się rozwiesić tam, gdzie nie ma drzew. 

Jaki powinien być pierwszy hamak?

Najlepszy pierwszy hamak, to hamak pożyczony. Najlepiej umówić się z kimś otrzaskanym w temacie lub wyjechać na jeden z licznych zlotów/konwentów i przespać w dobrym, minimum trzymetrowym hamaku. Albo i dłuższym… Obeznani w temacie koledzy pokażą jak powiesić hamak, jak się ułożyć, jak założyć podpinkę, rozwiesić tarp. Dopiero potem można myśleć o kupowaniu hamaka. Takiego, jaki się chce.

Czy warto dopłacić do droższego hamaka?

Z reguły droższe hamaki wykonane są z lepszych materiałów – trwalszych, mniej rozciągliwych, przyjemniejszych w kontakcie. Oferują obszerniejsze i bardziej płaskie wnętrza oraz ogólną łatwość użytkowania, wynikającą z zastosowanych rozwiązań i drobnych detali sumujących się w sporą całość.
Niższa cena nie oznacza złego produktu, ale tani hamak pozbawiony będzie mnóstwa właściwości, które poprawiają jakość czasu spędzonego w hamaku, niezależnie od tego, czy robi się to regularnie, czy od wielkiego dzwonu.

Jakie wymiary hamaka są najlepsze?

Najkrótszy hamak, który pozwoli wygodnie spędzić noc będzie miał długość równą “wzrost użytkownika” * 1,5.
Hamak naprawdę komfortowy to długość nie mniejsza niż “wzrost użytkownika” + 1,2 m.
Jeśli śpisz zwinięty w kulkę, wymiary hamaka nie mają znaczenia.
Jeśli chcesz spać na brzuchu – nie kupuj hamaka.  

Czy potrzebuję czegoś więcej niż śpiwór w hamaku?

Tak, gdy tylko temperatura otoczenia spadnie poniżej temperatury pokojowej.
Część śpiwora, na którym się leży, zostaje zgnieciona i jej zdolności izolacyjne spadają. W hamaku trzeba koniecznie uzupełnić te warstwy – matą piankową lub podpinką.
Więcej o tym, co wchodzi w skład kompletnego zestawu hamakowego, przeczytasz tutaj: Jaki powinien być hamak? – Hamakomania

Czy koc NRC pod plecami w hamaku wystarczy?

Folia mylarowa to nie izolator termiczny. Jej rola ogranicza się do odbijania promieniowania podczerwonego. W hamaku największe straty ciepła wywołane są działaniem konwekcji, a przed nią folia NRC nie ochroni – konieczna jest dobrana do warunków podpinka lub inna bariera termoizolacyjna w postaci maty piankowej, czy też materacyka o odpowiednim wskaźniku oporu termicznego.

Jak najtaniej docieplić hamak od dołu?

Najtańszym z rozwiązań jest użycie karimaty włożonej do środka hamaka. Nie jest to tak wygodne, jak podpinka. Przy temperaturach od 15 st. C wzwyż można pokusić się o wykorzystanie woobie (poncho-liner), z którego łatwo i bez szycia da się wykonać prostą podpinkę PLUQ (poncho liner underquilt). W sieci z łatwością znajdziesz poradnik, jak zrobić “no sew PLUQ”.
Gdy robi się jeszcze zimniej, z powodzeniem można użyć karimaty i PLUQ’a jednocześnie.

Czy dłuższa/szersza podpinka jest lepsza?

Niekoniecznie. Podpinka powinna ściśle przylegać do hamaka od spodu i kryć hamakowicza wzdłuż i wszerz, oraz lekko objąć go z boków – tam, gdzie hamak ściska śpiwór. Dłuższa i szersza ponad miarę podpinka to nadmiar niepotrzebnego materiału. Więcej o podpinkach przeczytasz tutaj: o podpinkach słów kilka – Hamakomania

Czy da się spać w dwie osoby w hamaku?

Da się spać, ale nie da się wyspać, bo będzie to mniej więcej tak wygodne, jak spanie we dwójkę w kajaku. Hamak ma obły kształt i siła ciążenia zsunie obu delikwentów na dno, dociskając ich do siebie nawzajem. Ucisk będzie niewielki, ale niewygodny i uporczywy, a po paru godzinach bolesny.
Jeśli chcesz spać we dwoje – kup dwa hamaki i rozwieś je pod jednym tarpem.

Czy w hamaku leży się wygiętym, jak banan z przeprostem kolan?

Nie, jeżeli korzysta się z hamaka w sposób poprawny – da się w hamaku leżeć płasko i wygodnie, lecz aby to osiągnąć, trzeba ułożyć się po „brazylijsku”, tj. ukośnie, 10~20 st. względem osi kokonu. W tym celu jednak, hamak trzeba odpowiednio rozwiesić. Jak to robić poprawnie, przeczytasz tutaj: jak sobie rozwiesisz, tak się wyśpisz – Hamakomania

Czy w hamaku da się spać na boku lub na brzuchu?

Leżąc w łóżku na brzuchu, na boku lub na plecach, Twoje ciało spoczywa na kilku punktach oparcia , podczas gdy pozostałe części człowieka nie są wsparte w ogóle. W efekcie kręgosłup, nogi i głowa spoczywają w konfiguracjach nieanatomicznych, a to powoduje, że wiercisz się w nocy i zmieniasz nieświadomie pozycję. 
W hamaku rzecz wygląda zupełnie inaczej. Materiał kokonu poddaje się i ugina w taki sposób, że ciało jest równomiernie podparte na całej długości. Nie ma żadnych szczególnie uciskanych punktów. Trzeba jednak podkreślić, że kluczem jest tu odpowiednia pozycja w hamaku!
Jeśli jednak koniecznie chcesz spać na brzuchu – nie kupuj hamaka.

Jaki sznurek do zawieszania hamaka?

Nie polecamy użycia jakiegokolwiek sznurka bezpośrednio na drzewach. Linki mogą powodować uszkodzenia łyka pod korą. Polecamy paski poliestrowe o szerokości min. 2 cm i wytrzymałości min. 200 kg (~2 kN). Taśmy można wiązać do hamaka bezpośrednio lub za pośrednictwem dowolnych linek o wytrzymałości jak wyżej. Ważne, aby taśmy i linki były możliwie mało rozciągliwe.

Czy potrzebne są specjalne zawiesia?

Nie. Wystarczy znajomość kilku podstawowych węzłów oraz nierozciągliwa taśma poliestrowa o szerokości min. 2 cm i wytrzymałości min. 200 kg (~2 kN). 
Specjalne zawiesia, takie jak łupia (ang.: whoopie slings) są pomocne i wygodne, bo nie wymagają znajomości węzłów i ułatwiają regulację.