skracamy hamak

Co zrobić, gdy zechcecie wieszać hamak w ciasnej przestrzeni, kiedy odległość między punktami mocowania jest zbyt mała, by wykorzystać standardowe linki? Jak skrócić zawiesia w przypadku, gdy hamak wyposażony jest w łupia, pisaliśmy TU. Czasem jednak to nie wystarczy i jedyny sposób, to skrócić sam hamak.
Bierzemy więc nożyczki lub ostry nóż…

A tak poważnie, da się łatwo przesunąć miejsce mocowania kokonu, bez niszczenia kochanego wiszącego łóżka. Potrzebna będzie tylko stała pętla (ang.: continuous loop), którą wykonacie z linki dyneema grubości 1,5~2 mm

Możecie też z łatwością wykonać pętlę w terenie, wiążąc końce odcinka linki o długości 40 cm, o deklarowanej nośności 250~400 kg. Do tego celu najlepiej nada się węzłeł wantowy (ang.: Double Fisherman’s Bend).

Stałą pętlę wystarczy zawiązać u końca hamaka za pomocą węzła zwanego „krawatem” lub „głową skowronka” (ang.: cow hitch).

fot.: archiwum autora

Węzeł należy starannie ułożyć i baaardzo mocno zacisnąć. Dla bezpieczeństwa sugerujemy też dodatkowe owinięcie materiału pętlą, żeby lepiej rozłożyć naprężenia i tarcie na powierzchni tkaniny kokonu.

fot.: archiwum autora

W ten sposób skrócicie hamak o brakujące kilka, czy nawet kilkanaście centymetrów, bez konieczności demontażu cięciwy. Tak wykonane ucho wykorzystacie do zamocowania karabinka, miekkiej szekli, rożka szkutniczego lub węzła flagowego – w sposób opisany w TYM artykule.
Mocowanie będzie wystarczająco mocne, aby powiesić na nim hamak, a jednocześnie nie zniszczy struktury materiału.
Niemniej nie polecamy tego rozwiązania na stałe, gdyż tkanina może się w końcu w tym miejscu przetrzeć.

Co najpiękniejsze, tą metodą możecie stworzyć hamak od zera z dowolnej tkaniny, która nie jest zbyt rozciągliwa i nie pęknie pod Waszym obciążeniem. Wystarczy uwiązać stałe pętle na obu końcach materiału. Do dzieła!

Andrzej Ambroż

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.